A znova krocení zlé potvory

Název článku nijak nesouvisí s mojí skvělou ženou, ale týká se časovače 8253 v PMD85. Tentokrát jsem se zaměřil na vizualizaci činnosti časovače T2 (ten třetí).

K testovaní jsem vytvořil program, který nakonfiguruje čítač T3 do módu 0 a načítá jeho hodnoty. Správně bychom očekávali posloupnost FF, FE, FD, FC, atd. Ovšem pokud čítač atakujeme neustálým čtením, můžeme se občas „trefit“ do okamžiku, kdy externí zdroj signálu 1 Hz inkrementuje čítač a načtená hodnota je špatná.

Program se po načtení spouští JUMP 0000, příp. klávesovou zkratkou SHIFT+DEL. Poté začne ihned zobrazovat posloupnost údajů z časovače T2, a to pokaždé, když se zjistí změna hodnoty. Pokud je načtená hodnota jiná, než očekávaná (poprvé je to po spuštění), zobrazí za hodnotou vykřičník. Následující fotografie (telefonem, takže nic moc kvalita) dokládají okamžiky, kdy dojde k přečtení špatné hodnoty (např. 8A → 88 → 89):

Stiskem klávesy SHIFT se změní metodika měření – nečeká se na změnu čítače, ale přesně každou sekundu (tedy každých 2 048 000 taktů, které u PMD jiné verze než 3 odpovídá 1 sekundě) se načte údaj a vypíše se. Tady by k falešným údajům nemělo docházet. Ale zcela určitě se to dá říct jen tehdy, pokud tu klávesu SHIFT bude někdo držet až do zkázy vesmíru. Já dostal před večeří hlad, tak jsem ji pustil… Ale po dobu 5 minut jsem se chyby nedočkal.

No a nakonec zdrojový text testovacího programu včetně přibaleného ptp souboru.

Program pro testování T2 je ke stažení zde: TestT2.zip

 

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *